Illinois Sporting Clays Association Illinois Sporting Clays Association
Home
ISCA Officers
Clubs
Shoot Calendar
Event Results
Tribute
News
Sponsors
Links
Shooter's Profile
Administrator login
Spotlight

2017 Illinois Shooter Achievements

2017 State Shoot Champions

HOA........................... James Plumley
3rd Place..................... Brad Davis
Master........................ Nathan Camel
AA............................ Steve Viehmann
A............................. Roger Jones
B............................. Ben Moyer
C............................. Christopher Herring
D............................. Chris Cornelius
E............................. Duane Pitts
Lady.......................... Delenise Sneed
Sub Jr........................ Clifford Seibert
Junior........................ Nathan Camel
Veteran....................... Michael Henry
Super Vet..................... Bob Maples
Senior Super Vet.............. Ronald Shafer

50 Bird Event Champions

4.10 Gauge.................... Joshua Taylor
28 Gauge...................... Dennis Taylor
20 Gauge...................... Joshua Taylor
12 Gauge...................... James Plumley
Side X Side................... Brandon Liefer
Pump Gun...................... Bob Davis

High All Around

William Yacktman

5 Stand Champion

James Plumley

2017 USA FITASC TEAM

Brett Seibert (Veteran Alternate)
Bob Davis (Super Veteran)

NSCA 12 Gauge 2017 All American Team

Open 3rd Team................. James Plumley
Sub Jr 3rd Team............... Clifford Seibert
Vet 2nd Team.................. James Gilman
3rd Team...................... William Yacktman
Super Vet 1st Team............ Bob Davis
3rd Team...................... Michael Warkenthien
Senior Super Vet.............. Ronald Shafer

2017 Briley Sub Gauge All American Teams

20 Gauge All American Team

Open 1st Team................. Gary Fitzjarrell Jr
Open 2nd Team................. Bob Davis
Junior 3rd Team............... Nathan Camel
Veteran 3rd Team.............. James Gilman
Super Vet 2nd Team............ Michael Warkenthien
Super Vet 3rd Team............ Rod Vetter
Sen Super Vet 2nd Team........ Ronald Shafer

28 Gauge All American Team

Lady 3rd Team................. Cindy Gaffney
Veteran 2nd Team.............. Jon Porter
Super Vet 1st Team............ Rod Vetter
Super Vet 2nd Team............ Michael Warkenthien
Super Vet 3rd Team............ Mark Roberts
Sen Super Vet 1st Team........ Ronald Shafer

.410 Bore All American Team

Lady 2nd Team................. Cindy Gaffney
Veteran 1st Team.............. Bob Hurckes Jr
Veteran 2nd Team.............. Jon Porter
Super Vet 1st Team............ Rod Vetter

Blaser 12GA FITASC All American Team

Sub Junior 1st Team........... Clifford Seibert
Junior 3rd Team............... Andy Opp
Junior 3rd Team............... Nathan Camel
Veteran 2nd Team.............. James Gilman
Veteran 3rd Team.............. Partick Bartel
Veteran 3rd Team.............. Thomas Sweeney Jr
Super Veteran 1st Team........ Bob Davis
Super Veteran 1st Team........ Rod Vetter
Super Veteran 2nd Team........ Bob Maples
Super Veteran 3rd Team........ Michael Warkenthien
Senior Super Veteran Capt..... Ronald Shafer
Senior Super Veteran 2nd Team. Joseph Ongenars

NSCA All Region Team

North Central Region
Open.......................... James Plumley
Open.......................... Gary Fitzjarrell Jr
Lady.......................... Cindy Gaffney
Super Veteran................. Leroy Perry Jr
Class D....................... Henry Schwenk

2017 DuPont Krieghoff All State Team

Open.......................... Brad Davis
Open.......................... Dave Long
Open.......................... Andy Ackmann
Open.......................... Daniel Grebel
Open.......................... Bob Hurckes Jr
Lady.......................... Sarah Gaylord
Sub Jr........................ Benjamin Simpson
Jr............................ Tyler Thomas
Vet........................... Dave Costley
Super Vet..................... Bob Shuley
Master Class.................. Edward Cowman
AA............................ Don Nehring
A............................. Thomas Fox
B............................. Dale Tobey
C............................. Jason Adkins
D............................. Stephan Giambi
E............................. Troy Thompson

Krieghoff 2017 All American Team

Sub Jr 3rd Team............... Clifford Seibert
Vet 2nd Team.................. James Gilman
Vet 3rd Team.................. Jon Porter
Vet 3rd Team.................. William Yacktman
Super Vet 1st Team............ Bob Davis
Super Vet 2nd Team............ Rod Vetter
Super Vet 3rd Team............ Michael Warkenthien
Senior Super Vet 1st Team..... Ronald Shafer

North / South Zone Championship
North Zone Champions Squad

Clifford Seibert
Cindy Gaffney
William Yacktman
Michael Warkenthien
Ryan Welsh
Curtis Linder
Chuck Korcz
Eddie Webster
Henry Schwenk
Coke LaFollette
Brett Seibert
Jon Porter

------------------------------------------------------------------------

2016 Illinois Shooter Achievements

2016 State Shoot Champions

HOA........................... James Plumley
Runner Up..................... Brad Davis
3rd Place..................... Andy Opp
Master........................ Daniel Grebel
AA............................ Bob Shuley
A............................. Thomas Fox
B............................. Dale Tobey
C............................. Josiah Martin
D............................. Grant Rada
E............................. Steven Kovarik
Lady.......................... Delenise Sneed
Sub Jr........................ Clifford Seibert
Junior........................ Andy Opp
Veteran....................... Dave Costley
Super Vet..................... Bob Shuley
Senior Super Vet.............. Ronald Shafer

50 Bird Event Champions

4.10 Gauge.................... Michael Fernandez
28 Gauge...................... Daniel Drebel
20 Gauge...................... Dave Long
12 Gauge...................... Austin Nehring
Side X Side................... Mark Roberts
Pump Gun...................... William Yacktman

High All Around

William Yacktman

5 Stand Champion

James Plumley

2016 State FITASC Champions

HOA........................... Andy Ackmann
Runner Up..................... James Plumley
Master........................ Jeff Pennell
AA............................ Brandon Liefer
A............................. Dan Arthalony
B............................. Eddie Webster
C............................. Wayne Schleehauf
Jr............................ Clifford Seibert
Veteran....................... Jeff Pennell
Super Vet..................... Bob Davis

2016 State Super Sport Champions

HOA........................... James Plumley
Runner Up..................... Thomas Sweeney Jr
Master........................ Brad Davis
AA............................ Dave Costley
A............................. Dennis Sneed
B............................. Jarel Wallace
C............................. Steven Odum
D............................. Delenise Sneed
Lady.......................... Delenise Sneed
Sub Jr........................ Clifford Seibert
Jr............................ Nathan Camel
Veteran....................... Thomas Sweeney Jr
Super Vet..................... Bob Davis

2016 NSCA Illinois All-State Team

Open.......................... Michael Everson
Open.......................... William Yacktman
Open.......................... Lon Porter
Open.......................... Joshua Taylor
Open.......................... Daniel Grebel
Lady.......................... Sarah Gaylord
Sub Junior.................... Max Fox
Junior........................ Andy Opp
Veteran....................... Dave Long
Super Vet..................... Rob Meats
Sr,Super Vet.................. J W Pulliam
Master Class.................. Andy Ackmann
AA............................ Jack Douglas Hutchings
A............................. Justin Phillips
B............................. Thomas Fox
C............................. Jack Pomaro
D............................. Joshua Wardell
E............................. Kade Wondolofski

Blaser 2016 12 Gauge FITASC All-American Team

Open 3rd Team................. James Plumley
Sub Junior 2nd Team........... Clifford Seibert
Sub Junior 2nd Team........... Tyler Thomas
Sub Junior 3rd Team........... Nathan Camel
Junior 1st Team............... Tommy Seibert
Veteran 1st Team.............. James Gilman
Veteran 3rd Team.............. Thomas Sweeney Jr
Super Veteran 1st Team........ Bob Davis
Super Veteran 2nd Team........ Rod Vetter
Super Veteran 2nd Team ....... Michael Warkenthien
Sr. Super Vet Capt............ Ronald Shafer
Sr. Super Vet 2nd Team........ Joseph Ongenars
Sr. Super Vet 3rd Team........ Donald Wilmot

Krieghoff 2016 All-American Team

Sub Junior 3rd Team........... Tyler Thomas
Junior 2nd Team............... Tommy Seibert
Veteran 1st Team ............. James Gilman
Super Veteran 1st Team........ Bob Davis
Super Veteran 2nd Team........ Rod Vetter
Super Veteran 3rd Team........ Michael Warkenthien
Sr. Super Vet 1st Team........ Ronald Shafer

NSCA 2016 12 Gauge All-American Team

Sub Junior 3rd Team........... Tyler Thomas
Junior 2nd Team............... Tommy Seibert
Veteran 1st Team.............. James Gilman
Super Veteran 1st Team........ Bob Davis
Super Veteran 3rd team........ Michael Warkenthien
Sr. Super Vet 1st Team........ Ronald Shafer

Briley 2016 All-American Team Sub Gauge
20 Gauge All-American Team

Open 2nd Team................. Bob Davis
Sub Jr........................ Tyler Thomas
Veteran Capt.................. James Gilman
Super Veteran 2nd Team........ Rod Vetter
Super veteran 2nd Team........ Clifton Ray Adkins
Super Veteran 2nd Team........ Michael Warkenthien
Super Veteran 3rd Team........ Leroy Perry Jr

28 Gauge All-American Team

Veteran 1st Team.............. Jeff Pennell
Super Veteran 2nd Team........ Bob Davis
Super Veteran 2nd Team........ Michael Warkenthien
Super Veteran 3rd Team........ Mark Roberts
Sr. Super Veteran 1st Team.... Ronald Shafer

.410 Bore All-American Team

Open 1st Team................. Rod Vetter
Lady 3rd Team................. Cindy Gaffney
Veteran 3rd Team.............. William Yacktman

North / South Zone Championship
North Zone Champions Squad

Cliff Seibert
Tommy Seibert
Kim Jones
Carol Linder
Stephan Giambi
Nick Kontos
Rob Copeland
Jason Mann
Alex Aska
Thomas Sweeney Jr
Leroy Perry Jr
Jon Porter
Pat Bartel

------------------------------------------------------------------------

2015 Illinois Shooters Achievements

2015 State Shoot Champions

HOA........................... Michael Everson
Runner Up..................... James Plumley
3rd Place..................... Joshua Taylor
Master........................ Andy Opp
AA............................ Jack Hutchings
A............................. Toby Mohr
B............................. Thomas Fox
C............................. Seth Yoswig
D............................. Trey Bourque
E............................. Tyler Dunham
Lady.......................... Sarah Gaylord
Jr............................ Andy Opp
Sub Jr........................ Tyler Thomas
Veteran....................... William Yacktman
Super Vet..................... Michael Warkenthien
Senior Super Vet.............. Ronald Shafer

North / South Zone Championship
South Zone Champions Squad

Nathan Camel
Andy Opp
Sarah Gaylord
Bob Davis
Ron Shafer
James Plumley
Brad Davis
Larry Jones
Toby Mohr
Michael McSperritt
David Phillips
Dalton Pyatt

50 Bird Event Champions

12 Gauge...................... Bob Davis
20 Gauge...................... Nick Clement
28 Gauge...................... Steve Naatjes
4.10 Gauge.................... William Lundak
Pump Gun...................... Jon Porter
Side X Side................... Nick Clement

High All Around

William Yacktman

5 Stand Champion

James Plumley

2015 State FITASC Champions

HOA........................... Brad Davis
Runner Up..................... Jeffrey Odle
Master........................ Jon Porter
AA............................ Jack Hutchings
A............................. Justin Phillips
B............................. Todd Bathon
C............................. Jarel Wallace
D............................. Mitchell Feltmeyer
Lady.......................... Cindy Gaffney
Jr............................ Andy Opp
Veteran....................... Jon Porter
Super Vet..................... Bob Maples

2015 Super Sport Champions

HOA........................... Jeffrey Odle
Runner Up..................... Andy Ackmann
Master........................ Thomas Sweeney Jr
AA............................ Clyde Mosby
A............................. Nathan Camel
B............................. Jeff Pfannebecker
C............................. Michael McSperritt
D............................. Robert McCauley
E............................. Dalton Pyatt
Lady.......................... Sarah Gaylord
Sub Jr........................ Nathan Camel
Jr............................ Todd Bathon
Veteran....................... Thomas Sweeney Jr
Super Vet..................... Clyde Mosby
Senior Super Vet.............. J. W. Pulliam

2015 USA Sporting Clays Team

Veteran....................... James Gilman
Super Veteran................. Bob Davis and Ronald Shafer

2015 USA FITASC Team

Super Veteran................. Ronald Shafer and Bob Davis

2015 Krieghoff All Americans

Sub Jr 2nd team............... Tyler Thomas
Jr 3rd team................... Tommy Seibert
Veteran 1st team.............. James Gilman
Veteran 3rd team.............. Jon Porter
Super Vet 1st team............ Bob Davis
Senior Super vet.............. Capt. Ronald Shafer

2015 12 gauge FITASC All-Americans

Sub Junior 2nd Team........... Tyler Thomas
3rd Team...................... Clifford Seibert
Junior 2nd Team............... Tommy Seibert
Veteran 1st Team.............. James Gilman
2nd Team...................... Phillip Puckorius
3rd Team...................... Jon Porter
Super Veteran 1st Team........ Bob Davis
2nd Team...................... Michael Warkenthien
3rd Team...................... Bob Maples
Senior Super Vet.............. Capt. Ronald Shafer
2nd Team...................... Donald Wilmot, Joseph Ongenars

2015 All State Team

Open.......................... Michael Everson
Open.......................... Andy Ackmann
Open.......................... Bob Hurckes
Open.......................... Jeff Pennell
Open.......................... Gary Fitzjarrell
Lady.......................... Sarah Gaylord
Sub Jr........................ Austin Nehring
Jr............................ Nick Clement
Vet........................... William Yacktman
Super Vet..................... Bob Meats
Master Class.................. Patrick Bartel
AA............................ Andrew Dugan
A............................. Kent Burns
B............................. Justin Phillips
C............................. Toby Mohr
D............................. Jon Bremseth
E............................. Russell Young

2015 All Region Team
North Central Region from Illinois

Open.......................... James Plumley
Sub Jr........................ Nathan Camel
Master........................ Brad Davis
AA............................ Adrian Perry

2015 All American Teams Sub Gauge
20 Gauge All American Team

Open 3rd Team................. Jon Porter
Sub Jr 1st Team............... Tyler Thomas
Jr 1st Team................... Austin Heffner
Vet 1st Team.................. James Gilman
Vet 2nd Team.................. Philip Puckorius
Super Vet 1st Team............ Bob Davis
Super Vet 1st Team............ Michael Warkenthien
Sen Sup Vet 2nd Team.......... Ronald Shafer

28 Gauge All American Team

Jr 1st Team................... Austin Heffer
Vet 1st Team.................. Jon Porter
Vet 1st Team.................. Rod Vetter
Vet 2nd Team.................. Philip Puckorius
Super Vet 1st Team............ Bob Davis
Super Vet 2nd Team............ Leroy Perry
Sen Sup Vet................... Ronald Shafer

.410 Bore All American Team

Jr 1st Team................... Austin Heffner
Vet 2nd Team.................. Rod Vetter
Vet 2nd Team.................. Patrick Bartel
Vet 2nd team.................. Jon Porter
Vet 3rd Team.................. Philip Puckorius
Sup Vet 1st Team.............. Bob Davis
Sup Vet 1st Team.............. Leroy Perry

------------------------------------------------------------------------

2014 Illinois Shooters Achievements

2014 Krieghoff All American Team

Junior........................ Tommy Seibert 2nd Team
Sub Junior.................... Tyler Thomas 3rd Team
Super Vet..................... Capt. Bob Davis
Senior Super Vet.............. Capt. Ronald Shafer

NSCA 12 Gauge 2014 All American Team

Sub Junior.................... Tyler Thomas 3rd Team
Junior........................ Tommy Seibert 2nd Team
Super Vet..................... Bob Davis 1st Team
Senior Super Vet.............. Capt. Ronald Shafer

2014 Briley 20 Gauge All American Sub Gauge Team

Sub Junior.................... Tyler Thomas 3rd Team
Junior........................ Tommy Seibert 2nd Team
Veteran....................... Rod Vetter 1st Team
Super Vet..................... Bob Davis 1st Team

2014 Briley 28 Gauge All American Team

Veteran....................... Rod Vetter 2nd Team
Super Vet..................... Bob Davis 1st Team

2014 Briley .410 Bore All American Team

Open.......................... Jon Porter 3rd Team
Sub Junior.................... Austin Heffner 3rd Team
Veteran....................... Leroy Perry 1st Team
Veteran....................... Rod Vetter 2nd Team
Veteran....................... William Yacktman 3rd Team
Super Vet..................... Bob Davis 2nd Team

2014 Team USA Sporting

Super Veteran................. Bob Davis

2014 Team USA FITASC

Junior........................ Tommy Seibert (Alt)

2014 All State Team

Open.......................... James Plumley
Open.......................... Dave Long
Open.......................... Gary Fitzjarrell, II
Open.......................... Andy Ackmann
Open.......................... Jon Porter
Lady.......................... Sarah L Gaylord
Sub Junior.................... Andy Opp
Junior........................ Nick Clement
Veteran....................... Thomas J Sweeney Jr.
Super Vet..................... Bob Maples
Sr. Super Vet................. J W Pulliam
Master........................ William A Yacktman
AA............................ Brandon Liefer
A............................. Alex Aska
B............................. Drew Feig
C............................. Dave Berry
D............................. Max Fox
E............................. Christopher Herring

2014 State Shoot Champions

HOA........................... James Plumley
Runner Up..................... Michael Everson
3rd Place..................... Brad Davis
M............................. Ronald Shafer
AA............................ John Hickey
A............................. Kent Burns
B............................. Dennis Taylor
C............................. Jonathan Bremseth
D............................. Russell Young
E............................. Harrison York
Lady.......................... Sarah Gaylord
Sub Junior.................... Tyler Thomas
Junior........................ Nick Clement
Veteran....................... William Yacktman
Super Vet..................... Bob Davis
Sr. Super Vet................. Ronald Shafer

50 Bird Events

12 Gauge...................... Michael Everson
20 Gauge...................... Joshua Taylor
28 Gauge...................... Joshua Taylor
4.10 Gauge.................... Brandon Liefer
Pump Gun...................... Peter Grady
SXS........................... William Yacktman

High All Around

William Yacktman

5 Stand Champion

Andy Ackmann

2014 State FITASC Champions

HOA........................... James Gilman
AA............................ Kerry Luft
A............................. Dennis Johnson
B............................. Jeff Worth
C............................. James Holland
D............................. Robert Zellner
E............................. Brian Wynn
Lady.......................... Cindy Gaffney
Junior........................ Tommy Seibert
Veteran....................... James Gilman
Super Vet..................... Ronald Shafer

2014 State Super Sporting Champions

HOA........................... Brad Davis
AA............................ Leo Tripolitakis
A............................. Jeff Blake
B............................. Tom Finco
C............................. Jonathan Bremseth
D............................. Bruce Kukowski
E............................. Brian Wynn
Lady.......................... Cindy Gaffney
Sub Junior.................... Clifford Seibert
Veteran....................... James Gilman
Super Vet..................... Bob Maples
Sr. Super Vet................. Ronald Shafer

North/South Zone Championship
South Zone Champions Squad

Brad Davis
Bob Davis
James Plumley
Andy Opp
Rob Meats
Justin Phillips
Toby Mohr
Thomas Fox
Ellie Winder
Justin Phillips
Sarah Gaylord
Jeff Pennell
Bob Davis
Ronald Shafer

------------------------------------------------------------------------

2013 Shooter Achievements

2013 State Shoot Champions

HOA........................... Michael Everson
Runner Up..................... James Plumley
3rd........................... Gary Fitzarrell
Master........................ Dave Long
AA............................ Frank Halsey
A............................. Alex Aska
B............................. Justin Phillips
C............................. Dave Berry
D............................. Max Fox
E............................. Christopher Herring
Lady.......................... Sarah Gaylord
Sub Jr........................ Andy Opp
Jr............................ Tommy Seibert
Veteran....................... Dave Long
Super Vet..................... Bob Maples
SSV........................... Ron Shafer

50 Bird Events

20 Gauge...................... Nick Clement
28 Gauge...................... Jeff Pennell
4.10 Gauge.................... Michael McInerney
SxS........................... Daniel Grebel
Pump.......................... Nick Clement

High All Around

William Yacktman

5 Stand Champion

Michael Everson

2013 State Fitasc Champions

HOA........................... Brad Davis
Runner Up..................... Brett Seibert
Master........................ Ronald Shafer
AA............................ Kerry Luft
A............................. Dan Anthalony
B............................. Mickey Stewart
C............................. Ed Pursell
D............................. Joe Locklear
Lady.......................... Leslie Marchando
Jr............................ Tommy Seibert
Veteran....................... Dave Costley
Super Vet..................... Ronald Shafer

2013 State Super Sporting Champions

HOA........................... James Plumley
Runner Up..................... Jeff Pennell
Master........................ Bob Davis
AA............................ Kerry Luft
A............................. Andrew Dugan
B............................. Rob Meats
C............................. Toby Mohr
D............................. Jessica Farthing
E............................. Michael Dickey
Lady.......................... Jessica Farthing
Sub Jr........................ Tyler Thomas
Jr............................ Tommy Seibert
Veteran....................... Don Nehring
Super Vet..................... Bob Davis
SSV........................... Ronald Shafer

North / South Zone Championship 2013
South Zone Champions

James Plumley
Jeff Pennell
Andy Ackmann
Ed Cowman
Andrew Dugan
Andy Opp
Delenise Sneed
Dale Pyatt
William Petersen
Sarah Gaylord
Tyler Thomas
Nick Clement
Ronald Shafer
Bob Davis
Don Nehring

2013 All State Team

Open.......................... James Plumley
Open.......................... Gary Fitzjarrell
Open.......................... Brad Davis
Open.......................... William Yacktman
Open.......................... William Freivald
Lady.......................... Leslie Marchando
Sub Junior.................... Tyler Thomas
Junior........................ Nick Clement
Veteran....................... Joseph H Breskovich
Super Vet..................... Bob Maples
Senior Super Vet.............. J W Pulliam
Master Class.................. Bob L Hurckes
AA Class...................... James Gilman
A Class....................... Matthew E Burdette
B Class....................... Kerry Luft
C Class....................... Zbigniew Kossakowski
D Class....................... Alex Aska
E Class....................... Carol Linder

2013 All American Team

Open.......................... Jon Porter
Veteran....................... Leroy Perry Jr
B Class....................... Brandon Liefer

2013 Krieghoff All American Team

Junior........................ Michael Everson 1st Team
Junior........................ Tommy Seibert 3rd Team
Veteran....................... Pete Hendrick 1st Team
Super Veteran................. Capt. Bob Davis
Senior Super Vet.............. Capt. Ronald Shafer

2013 Team USA Sporting

Super Veteran................. Bob Davis Capt.
Super Veteran................. Ronald Shafer

2013 Team USA FITASC

Super Veteran................. Bob Davis
Super Veteran................. Ronald Shafer

NSCA All American Team

Junior........................ Michael Everson 1st Team
Junior........................ Tommy Seibert 3rd Team
Veteran....................... Pete Hendrick 1st Team
Super Veteran................. Capt. Bob Davis
Senior Super Vet.............. Capt. Ronald Shafer

Briley 20 Gauge All American Team

Open.......................... Michael Everson 2nd Team
Junior........................ Nick Clement 2nd Team
Veteran....................... Pete Hendrick 2nd Team
Super Veteran................. Bob Davis 1st Team

2013 briley 28 Gauge All American Team

Open.......................... Michael Everson 2nd Team
Lady.......................... Leslie Marchando 2nd Team
Veteran....................... Pete Hendrick 2nd Team
Veteran....................... Leroy Perry Jr 2nd Team
Veteran....................... Thomas Sweeney Jr 3rd Team
Super Veteran................. Bob Davis 2nd Team

2013 Briley .410 Bore All American Team

Open.......................... William Yacktman 2nd Team
Lady.......................... Leslie Marchando 2nd Team
Lady.......................... Sue Anne Luuzen 3rd Team
Sub Junior.................... Austin Heffner 3rd Team
Veteran....................... Pete Hendrick 1st Team
Veteran....................... Leroy Perry Jr 3rd Team

------------------------------------------------------------------------

2012 Shooter Achievements

2012 All State Team

Open.......................... James Plumley
Open.......................... Brad Davis
Open.......................... Jeff Pennell
Open.......................... Jon Porter
Open.......................... Joseph H. Breskovich
Lady.......................... Delenise S. Sneed
Sub Jr........................ Tommy Seibert
Junior........................ Nick Clement
Veteran....................... Bob Maples
Super Veteran................. Clyde Mosby
Sr. Super Vet................. Richard Wickenhauser
Master........................ Jason Cranmer
AA............................ Michael Warkenthien
A............................. Jack Douglas Hutchings
B............................. Lloyd J. Buehler
C............................. Rob Snelling
D............................. Dave Berry
E............................. Austin Heffner

2012 All Zone Team

E Class....................... Clifton Adkins

2012 All American Team

Junior 2nd Team............... Michael Everson
Veteran 1st Team.............. Pete Hendrick
Super Vet. 1st Team........... Capt. Bob Davis
Sr. Super Vet. 1st Team....... Ronald Shafer
Sr. Super Vet 2nd Team........ J.W. Pulliam

2012 Team USA Sporting

Junior Team................... Michael Everson
Super Veteran................. Capt. Bob Davis
Super Veteran................. Ronald Shafer

2012 Team USA FITASC

Junior Team................... Capt. Michael Everson

Briley 20 gauge 2012 All American Team

Lady 2nd Team................. Leslie Marchando
Junior 1st Team............... Michael Everson / Nick Clement
Veteran 2nd Team.............. Pete Hendrick
Veteran 3rd Team.............. Leroy Perry
Super Vet. 1st Team........... Capt. Bob Davis
Sr. Super Vet. 1st Team....... Ronald Shafer

Briley 28 Gauge 2012 All American Team

Veteran 3rd Team.............. Leroy Perry
Super Vet. 1st Team........... Bob Davis
Sr. Super Vet. 2nd Team....... Ronald Shafer

Briley 4.10 Gauge 2012 All American Team

Open 3rd Team................. Bill Yacktman
Lady 3rd Team................. Leslie Marchando
Veteran 2nd Team.............. Rod Vetter / Leroy Perry
Super Vet. 1st Team........... Bob Davis
Sr. Super Vet. 1st Team....... Ronald Shafer

2012 State Shoot Champions

HOA........................... James Plumley
Runner-up..................... Brad Davis
3rd........................... Tommy Seibert
Master........................ Michael Everson
AA............................ Matthew Burdette
A............................. Clifton Adkins
B............................. Paul Onorato
C............................. Zbigniew Kossakowski
D............................. Pawel Frankiewicz
E............................. Daniel McSperritt
Lady.......................... Delenise Sneed
Sub Jr........................ Justin Phillips
Jr............................ Tommy Seibert
Vet........................... Don Nehring
Super Vet..................... Bob Maples
Senior Super Vet.............. Ronald Shafer

50 Bird Champions State Shoot

12 Gauge...................... Daniel Grebel
20 Gauge...................... James Plumley
28 Gauge...................... Gary Fitzjarrell
410 Gauge..................... Edward Cowman
Side x Side................... William Yacktman
Pump Gun...................... Michael McInerney

High All Around Champion

William Yacktman

5 Stand Champions

HOA........................... James Plumley
Runner-up..................... Daniel Grebel
Master........................ Dave Costley
AA............................ Charles Karner
A............................. Brandon Liefer
B............................. Rob Snelling
C............................. Alex Aska
D............................. Terrance Coleman
Lady.......................... Leslie Marchando
Sub Jr........................ Austin Heffner
Jr............................ Michael Everson
Vet........................... Dave Costley
Super Vet..................... Larry Denison

Illinois State Fitasc Champions

HOA........................... Gary Fitzjarrell
Runner-up..................... Jason Cranmer
Master........................ Bob Maples
AA............................ Patrick Molt
A............................. Kerry Luft
B............................. John Hickey
C............................. Todd Bathon
D............................. Pawel Frankiewicz
Lady.......................... Leslie Marchando
Jr............................ Michael Everson
Vetern........................ Don Nehring
Super Vet..................... Bob Maples

2012 Illinois State Super Sporting Champions

HOA........................... Bob Davis
Runner-up..................... James Gilman
Master........................ James Plumley
AA............................ Roger Jones
A............................. Joseph Byers
B............................. Tie Gaylord
C............................. Alex Aska
D............................. Kimberley Jones
E............................. Julie Hays
Lady.......................... Sarah Gaylord
Sub Jr........................ Austin Heffner
Jr............................ Nick Clement
Vet........................... James Gilman
Super Vet..................... Bob Davis
Senior Super Vet.............. Ronald Shafer

North/South Zone Championship 2012
South Zone Winners:

HOA........................... Brad Davis
Master........................ Gary Fitzjarrell
AA............................ Dennis Sneed
A............................. Roger Pfeiffer
B............................. Brandon Liefer
C............................. Andy Opp
E............................. Danniel McSperritt
Lady.......................... Sarah Gaylord
Sub Jr........................ Austin Heffner
Jr............................ Nick Clement
Vet........................... Bob Davis
Super Vet..................... Bob Maples
Senior Super Vet.............. Ronald Shafer

------------------------------------------------------------------------

2011 Shooter Achievements

2011 All State Team

Open.......................... Brad Davis
Open.......................... James Plumley
Open.......................... Bob Maples
Open.......................... Joseph Breskovich
Open.......................... William Freivald
Lady.......................... Jessica Farthing
Sub Jr........................ Tommy Seibert
Veteran....................... Thomas J. Sweeney, Jr.
Super Veteran................. Clyde Mosby
Sr. Super Vet................. Murray Horwich
Master........................ Jon Porter
AA............................ Rod Vetter
A............................. Dave Long
B............................. Tony Bustos
C............................. Dale Falconer
D............................. Matt Lewandowski
E............................. Matthew Driggott

2011 All American Team

Junior........................ Michael Everson
Veteran....................... Pete Hendrick
Dave Lauzen
Super Vet..................... Bob Davis
Ronald Shafer
Senior Super Vet.............. J. W. Pulliam

2011 Team USA Sporting

Super Veteran................. Bob Davis

2011 Team USA FITASC

Junior........................ Michael Everson

2011 Illinois State Shoot Champions

HOA........................... Brad Davis
Runner-up..................... Michael Everson
Third......................... Pete Hendrick
Master........................ Bob Davis
AA............................ Nick Clement
A............................. John Milligan
B............................. Lloyd Buehler
C............................. Dave Berry
D............................. Todd Bathon
E............................. Austin Heffner
Lady.......................... Delenise Sneed
Sub-Junior.................... Tommy Seibert
Junior........................ Michael Everson
Veteran....................... Pete Hendrick
Super Vet..................... Bob Davis
Senior Super Vet.............. Ronald Shafer

5 Stand Champion

Bob Davis

High Overall Champion

Thomas J. Sweeney, Jr.

50 Bird Champions

12 gauge...................... Pete Hendrick
20 gauge...................... Leslie Marchando
28 gauge...................... Pete Hendrick
410........................... Michael Everson
Pump Gun...................... Dave Costley
Side x Side................... Nick Clement

North/South Zone Championship Winners
South Team Champions:

Champion...................... Brad Davis
Master........................ James Plumley
AA............................ Eugene Stanford
A............................. Patrick Molt
B............................. Bruce McVicker
C............................. Jerry Cover
D............................. Shane Bodine
E............................. Daniel McSperritt
Sr. Super Vet................. J.W. Pulliam
Super Vet..................... Clyde Mosby
Vet........................... Dale Randall
Lady.......................... Delenise Sneed
Junior........................ Nick Clement
Sub Junior.................... Austin Heffner

2011 Illinois State Super Sporting Champions

HOA........................... Bob Davis
Runner Up..................... Brett Seibert
Master........................ Leo Fondriest
AA............................ Bob Shuley
A............................. Dennis Johnson
B............................. Marcin Michalek
C............................. Jarek Sadowski
D............................. Robert Copeland
E............................. Terrance Coleman
Sub Jr........................ Tommy Seibert
Veteran....................... Bob Shuley
Super Vet..................... Bob Davis
Super Senior Vet.............. Murray Horwich

2011 Illinois State FITASC Champions

HOA........................... Brett Seibert
Runner Up..................... Jeff Pennell
Master........................ Bob Maples
AA............................ John Estep
A............................. Frank Halsey
B............................. John Heitman
D............................. Robert Copeland
Jr............................ Tommy Seibert
Veteran....................... Bob Maples
Super Vet..................... Bob Davis

------------------------------------------------------------------------

2010 Shooter Achievements

2010 All State Team

Open.......................... Jon Porter
Open.......................... Dale Randall
Open.......................... Andy Ackmann
Open.......................... Joseph Breskovich
Open.......................... Leroy Perry jr
Lady.......................... Delenise Sneed
Sub Junior.................... Nick Clement
Junior........................ Robby Wahlbrink
Veteran....................... Bob Maples
Super Vet..................... Lyle Shear
Sr Sup Vet.................... Richard Wickenhauser
Master........................ Brett Seibert
AA............................ Clyde Mosby
A............................. Brad Cearlock
B............................. Alex Rolando
C............................. Bill Opel
D............................. Steven Brenningmeyer
E............................. Lukas Metz

2010 All American Team

Open 1st Team Capt............ Jon Kruger
Junior 2nd Team............... Michael Everson
Junior 3rd Team............... Jacob Pennell
Veteran 1st Team.............. Pete Hendrick / David Lauzen
Super Veteran Team Capt....... Bob Davis / Ron Shafer
Senior Super Vet 3rd Team..... J W Pulliam

2010 All Zone Team

Open Team..................... Ralph Everson / James Plumley
Sub jr........................ Tommy Seibert
Super Vet..................... Michael Licata
Sr Super Vet.................. Murray Horwich
Class B....................... Thomas Eddy III
Class D....................... Michael Klonoski

2010 Team USA Sporting

Jon Kruger
Pete Hendrick
David Lauzen
Bob Davis

2010 Team USA FITASC

Jon Kruger
Pete Hendrick
David Lauzen
Bob Davis
Ron Shafer

2010 State Shoot

HOA........................... Michael Everson
Runner Up..................... Bob Maples
3rd........................... Brad Davis
Master........................ Jason Cranmer
AA............................ J.W. Pulliam
A............................. Roger Jones
B............................. Nick Clement
C............................. Matt Lewandowski
D............................. Lukas Metz
E............................. Matthew Driggott
Lady.......................... Jessica Farthing
Sub Jr........................ Nick Clement
Jr............................ Michael Everson
Vet........................... Bob Maples
Super Vet..................... Ronald Shafer
Sen Sup Vet................... J.W. Pulliam

Five Stand Champion

Michael Everson

High Over All Champion

Joseph Breskovich

50 Bird Champions

12 Gauge...................... Michael Everson
20 Gauge...................... Rod Vetter
28 Gauge...................... Michael Everson
410 Gauge..................... Joseph Breskovich
SxS........................... Eugene Stanford
Pump Gun...................... Dave Costley

North/South Zone Championship
South Zone Winning Squad 2010

HOA........................... Brad Davis
Runner Up..................... Dale Randall
Master........................ Dave Costly
AA............................ Eugene Stanford
A............................. Roger Jones
B............................. Michael McSperritt
C............................. Tieje Gaylord
D............................. Bruce McVicker
E............................. Daniel McSperritt
Vet........................... Bob Maples
Super Vet..................... Ron Shafer
Sen Super Vet................. J.W.Pulliam
Lady.......................... Delinise Sneed
Jr............................ Jessica Farthing
Sub Jr........................ Nick Clement

2010 Illinois State Super Sporting Champions

HOA........................... James Plumley
Runner Up..................... Bob Davis
M............................. Dave Costley
AA............................ Ted Bauer
A............................. Rick Lzard
B............................. Jack McCann
C............................. Mickey Stewart
D............................. John O'Keefe
E............................. Karen Baertsch
Lady.......................... Karen Baertsch
Junior........................ Jessica Farthing
Vet........................... Dave Costley
Sup Vet....................... Bob Davis
Sen Sup Vet................... J. W. Pulliam

2010 Illinois State FITASC Champions

HOA........................... Pete Hendrick
Runner Up..................... Brad Davis
M............................. Ronald Shafer
AA............................ Ted Bauer
A............................. Roger Pfeiffer
B............................. Dennis Johnson
C............................. Bruce McVicker
D............................. John Dotson
E............................. Karen Baertsch
Lady.......................... Karen Baertsch
Junior........................ Jessica Farthing
Vet........................... Pete Hendrick
Sup Vet....................... Ronald Shafer
Sen Sup Vet................... J.W. Pulliam

------------------------------------------------------------------------

2009 Shooters' Achievements

Illinois State Team 2009

Open.......................... Jake Urich
Open.......................... James Plumley
Open.......................... Andy Ackmann
Open.......................... Bob Maples
Open.......................... Dale Randall
Lady.......................... Delenise Sneed
Sub Jr........................ Sam Swaim
Jr............................ Robby Wahlbrink
Vet........................... Leroy Perry jr
Super Vet..................... Bob Busscher
Sen Super Vet................. J W Pulliam
Master........................ Jon Porter
AA............................ Randy Moss
A............................. Dave Costley
B............................. Bradley Lamkey
C............................. Alex Rolando
D............................. Tom Dever
E............................. Richard Hays

All American Teams 2009

Jr............................ Jacob Pennell
Jr............................ Michael Everson
Jr............................ Zachary Pennell
Vet........................... David Lauzen
Super Vet..................... Capt. Bob Davis
Super Vet..................... James Bowers
Super Vet..................... Ronald Shafer
Sen Super Vet................. Murray Horwich

2009 State Champions

HOA........................... Pete Hendrick
2nd........................... Michael Everson
3rd........................... Leroy Perry
Master........................ Dale Randall
AA............................ Clyde Mosby
A............................. Eugene Stanford
B............................. Alex Rolando
C............................. Bill McCreery
D............................. S Brenningmeyer
E............................. Lukas Metz
Lady.......................... Erlyne Matusewicz
Sub Jr........................ Lukas Metz
Jr............................ Michael Everson
Vet........................... Pete Hendrick
Sup Vet....................... Bob Davis

Five Stand Champion.... Pete Hendrick

High Overall Champion.. Tom Sweeney Jr.

50 Bird Champions

12 Gauge...................... Brett Seibert
20 Gauge...................... Michael Everson
28 Gauge...................... Tom Sweeney Jr.
410 Gauge..................... Michael Everson
Pump Gun...................... Jon Porter
Side X Side................... Eugene Stanford

North/South Championship
2009 South Zone Winning Squad

HOA........................... Dale Randall
RU............................ Bob Maples
M............................. Don Nehring
AA............................ Kenneth Pfeiffer
A............................. Rick Izard
B............................. Michael McSperitt
C............................. Nick Clement
D............................. Dave Berry
E............................. Sarah Gaylord
Lady.......................... Delenise Sneed
Vet........................... Eugene Stanford
Sup Vet....................... Bob Davis
Sup Sen Vet................... J W Pulliam
Jr............................ Jake Pennell
Sub Jr........................ Austin Heffner

2009 Illinois State Shoot Super Sporting Champions

HOA........................... Michael Everson
Runner Up..................... Bob Davis
Master........................ Brett Seibert
AA............................ Mark Roberts
A............................. Lorin Spak
B............................. John Heitman
C............................. Michael Klonoski
D............................. Eddie Webster
E............................. Thomas Garite
Sub Jr........................ Tommy Seibert
Jr............................ Michael Everson
Veteran....................... Dave Lauzen
Super Vet..................... Bob Davis
Super Sen Vet................. Murray Horwich

2009 Illinois State FITASC Champions

HOA........................... Bob Busscher
Runner Up..................... Bob Mclaren
Master........................ Jon Porter
AA............................ Thomas Eddy
A............................. Lorin Spak
B............................. John Hickey
C............................. Joseph Ongenars
D............................. James Seibert
E............................. Steve Stravapolis
Jr............................ Michael Everson
Veteran....................... Thomas Eddy
Super Vet..................... Bob Busscher

------------------------------------------------------------------------

2008 Shooters' Achievments

2008 Illinois State Shoot

Champion/HOA.................. Bob Davis
Runner Up..................... Michael Everson
3rd Place..................... Jake Urich
Master........................ James Plumley
AA............................ Dale Randall
A............................. Roger Jones
B............................. Bradley Lamkey
C............................. Brad Cearlock
D............................. Bruce Jones
E............................. Richard Hays

Lady.......................... Delenise Sneed
Sub Jr........................ Sam Swaim
Jr............................ Michael Everson
Vet........................... Dale Randall
Sup Vet....................... Bob Davis
Sen Sup Vet................... J.W. Pullian

Five Stand Champion……James Plumley

High Over All Champion…Jake Urich

50 Bird Events Champions

12 gague...................... Tim Hastings
20 gague...................... Bob Davis
28 gague...................... Alex Rolando
410 gague..................... James Plumley
Pump Gun...................... Andy Ackmann
Side X Side................... Phil Bohn

North / South Zone Champion
2008 South Zone Winning Squad

HOA........................... Jeff Pennell
RU............................ Don Nehring
M............................. Andy Ackmann
AA............................ Dale Randall
A............................. Rick Izard
B............................. Brad Lamkey
C............................. Delenise Sneed
D............................. Shane Bodine
E............................. Richard Hays

Lady.......................... Julie Hays
Sr S Vet...................... J W Pulliam
S Vet......................... Ron Shafer
Vet........................... Clyde Mosby
Jr​..................... Zach Pennell
Tie Breaker................... Randy Moss

2008 All State Team

Open.......................... Gary Fitzjarrell
Open.......................... Andy Ackmann
Open.......................... Jake Urich
Open.......................... Jon Porter
Open.......................... Joseph Breskovich
Sub Jr........................ Tyler Williams
Jr............................ Seth Lemme
Lady.......................... Erlyne Matusewicz
Veteran....................... David Lauzen
Super Vet..................... Lyle Shear
Master........................ Phil Bohn
AA............................ Jeffrey Odle
A............................. Jeff Pennell
B............................. Richard Johnessee
C............................. Eric Heins
D............................. Gordon Rhine
E............................. Robert Wahlbrink


2008 All American Team

Veteran 1st Team.............. Bob Davis
Super Veteran 1st Team........ Ronald Shafer
Junior 2nd Team............... Jacob Pennell
Sub Junior 1st Team........... Michael Everson

2008 NSCA Team USA

Junior........................ Michael Everson
Super Veteran................. Bob Davis

2008 Illinois State Shoot Super Sport Champions

Champion...................... James Plumley
Runner Up..................... Bob Davis
Master........................ Jeffrey Odle
AA............................ Dale Randall
A............................. Rick Izard
B............................. Chris Davis
C............................. Gordon Rhine
D............................. Alan Casper
E............................. John O'Keefe
Lady.......................... Cynthia Barber
Jr............................ Jacob Pennell
Vet........................... Dale Randall
Super Vet..................... Bob Davis
Sen Super Vet................. J W Pulliam

2008 State Shoot FITASC Champions

Champion...................... Gary Fitzjarrell Jr
Runner Up..................... Bob Maples
Master........................ William Yacktman
AA............................ Dale Randall
A............................. Eugene Stanford
B............................. David Comp
D............................. Dolan Carney
Lady.......................... Cynthia Barber
Jr............................ Jacob Pennell
Super Vet..................... Bob Davis


------------------------------------------------------------------------

2007 Shooters' Achievements

2007 Illinois State Shoot Champions

HOA/Champion.................. Bob Davis
Runner Up..................... Ralph Everson
Third Place................... Phil Bohn
M............................. Gary Fitzjarrell
AA............................ Jeffrey Odle
A............................. Aren Carney
B............................. Richard Johnessee
C............................. Chris Larkins
D............................. Bob Wahlbrink
E............................. Dave Berry
Lady.......................... Erlyne Matusewicz
Super Vet..................... J.W. Pulliam
Vet........................... Bob Davis
Junior........................ Luke Taylor
Sub Junior.................... Michael Everson

Five Stand Champion Jeff Boyken

High Overall Champion Joe Breskovich

50 Bird Events Champions

12 Gague...................... Paul DeGroot
20 Gague...................... Ralph Everson
28 Gague...................... Michael Everson
410 Gague..................... William Yacktman
Pump Gun...................... Gary Fitzjarrell

2007 Illinois State Shoot FITASC Champions

Champion...................... Brett Seibert
Runner Up..................... Jon Porter
Master........................ Ron Schafer
AA............................ Mike Licata
A............................. Doug Karowsky
B............................. Bob Mata
C............................. Tom Lotus
D............................. Jimmy Seibert
E............................. Cynthia Wiggins

Lady.......................... Cynthia Wiggins
Sub Jr........................ Tommy Seibert
Jr............................ Jimmy Seibert
Veteran....................... Mike Licata
Super Vet..................... Ron Shafer

2007 Illinois State Shoot Super Sporting Champions

Champion...................... Joe Breskovich
Runner Up..................... Mark Freeman
Master........................ Ron Shafer
AA............................ Leo Fondriest
A............................. Doug Kaowsky
B............................. Lorin Spak
C............................. Joe Dzeizic
D............................. Dan Rivera
E............................. Doug McKechneay

Lady.......................... Debbie Ekstrom
Sub Jr........................ Tommy Seibert
Jr............................ Steve Stavropoulis
Veteran....................... Leroy Perry
Super Vet..................... Ron Shafer

2007 North Zone Championship

Champions from the North

Champion...................... Joe Breskovich
Runner Up..................... Jake Urich
M............................. Tom Sweeney Jr
AA............................ Norman Matusewicz
A............................. Chris Toohey
B............................. Daniel Martinez
C............................. Donald Wilmot
D............................. Stephen Kazwell
E............................. James Seibert
Lady.......................... Erlyne Matusewicz
Super Vet..................... Lyle Shear
Vet........................... Scott Slutzky
Junior........................ Willis McInerney
Sub Junior.................... Tommy Seibert


Find Your Club


» Read the ISCA
Bylaws


» Shooters' Achievements


 

© Copyright 2006 Illinois Sporting Clays Association. All rights reserved.
For site questions, contact .
Site designed and hosted by ComeToBuy Inc.