Illinois Sporting Clays Association Illinois Sporting Clays Association
Home
ISCA Officers
Clubs
Shoot Calendar
Event Results
Tribute
News
Sponsors
Links
Shooter's Profile
Administrator login
Spotlight

2021 Illinois Shooter Achievements

2021 State Shoot Champions

HOA........................... Clifford Seibert
RU............................ James Plumley
3rd Place..................... Jon Porter
Master........................ Tommy Seibert
AA............................ Ben Shewmaker
A............................. James Young
B............................. Wyatt Williams
C............................. Steven Margherio
D............................. Liam Smith
E............................. Thomas Kraft
Lady.......................... Delenise Sneed
Sub Jr........................ Steven Margherio
Junior........................ Clifford Seibert
Veteran....................... Jon Porter
Super Vet..................... Bob Hurckes
Senior Super Vet.............. Clyde Mosby

5 Stand Champion

HOA........................... James Plumley
RU............................ Nick Carlson

50 Bird Event Champions

.410 Gauge.................... Andy Ackmann
28 Gauge...................... Troy Thompson
20 Gauge...................... Jason Cranmer
12 Gauge...................... Nick Carlson
Side X Side................... John Butler
Pump Gun...................... Kent Walker

High All Around

HOA........................... Jon Porter
RU............................ William Yacktman

2021 State FITASC Champions

HOA........................... Philip Puckorius
Runner Up..................... Les Clemmer
Master........................ Dan Grebel
AA............................ Nikola Miklyukh
A............................. Michael Kenevan
B............................. Brandon Phillips
C............................. Ken Musick
D............................. Terrance Coleman
Lady.......................... Cindy Gaffney
Jr............................ Brendan Pacocha
Veteran....................... Philip Puckorius
Super Vet..................... Les Clemmer
Sr Super Vet.................. Bob Maples

2021 State Super Sport Champions

HOA........................... James Gilman
Runner Up..................... Patrick Bartel
Master........................ Jason Cranmer
AA............................ Krzysztof Goryl
A............................. Thomas Lotus
B............................. Donald Wilmot
C............................. Ken Musick
D............................. Terrance Coleman
Lady.......................... Cindy Gaffney
Sub Jr........................ Brendan Pacocha
Veteran....................... Patrick Bartel
Super Vet..................... James Gilman
Senior Super Vet.............. Thomas Lotus
Legacy........................ Donald Wilmot

North / South Zone Championship
South Zone Champions Squad

Sub Jr........................ Sam Gilman
Junior........................ Wylie Wagonblast
Legacy........................ Ron Shafer
Sr. Super Vet................. Ed Cowman
Super Vet..................... Dave Costley
Veteran....................... Andy Ackmann
Lady.......................... Delenise Sneed
E Class....................... Wyatt Williams
D Class....................... Ethan Eickoff
C Class....................... Ryan Eickoff
B Class....................... Eric Williams
A Class....................... Dana Eades
AA Class...................... Ben Shewmaker
Master Class.................. Steve Viehmann
Runner Up..................... Bob Davis
HOA........................... Landon Sievers

2021 Perazzi 12 Ga All-American Team

Junior 2nd Team............... Clifford Seibert
Veteran 1st Team.............. James Gilman
Veteran 1st Team.............. Jon Porter
Veteran 2nd Team.............. William Yachtman
Super Vet 2nd Team............ Thomas Sweeney
Sr Super Vet 2nd Team......... Michael Licata
Sr Super Vet 3rd Team......... Bob Davis
Sr Super Vet 3rd Team......... Clyde Mosby

2021 All-American Sub Gauge Teams

Briley All American 20 Gauge

Open 1st Team................. Philip Puckorius
Veteran 1st Team.............. Jon Porter
Veteran 2nd Team.............. James Gilman
Super Vet 2nd Team............ Rod Vetter
Sr Super Vet 2nd Team......... Clyde Mosby

Briley All American 28 Gauge

Open 3rd Team................. Philip Puckorius
Veteran 1st Team.............. Jon Porter
Veteran 3rd Team.............. William Yacktman
Super Vet 1st Team............ Rod Vetter

Briley All American .410 Bore

Open 3rd Team................. William Yachtman
Veteran 1st Team.............. Philip Puckorius
Veteran 2nd Team.............. Andy Ackmann
Super Vet 1st Team............ Rod Vetter

2021 Blaser 12 Ga FITASC All-American Team

Junior 2nd Team............... Clifford Seibert
Junior 2nd Team............... Devin Richards
Veteran 1st Team.............. James Gilman
Veteran 1st Team.............. Philip Puckorius
Veteran 2nd Team.............. Jon Porter
Veteran 2nd Team.............. William Yacktman
Veteran 2nd Team.............. Patrick Bartel
Veteran 3rd Team.............. Kerry Luft
Super Vet 2nd Team............ Thomas Sweeney
Super Vet 3rd Team............ George Galeener
Super Vet 3rd Team............ Rod Vetter
Sr Super Vet 1st Team......... Bob Maples
Sr Super Vet 1st Team......... Michael Licata
Sr Super Vet 2nd Team......... Vance Webb
Sr Super Vet 2nd Team......... Bob Davis
Sr Super Vet 3rd Team......... Ronald Shafer

2021 Cole North Central All-Region Team

Open.......................... Daniel P Grebel
Open.......................... James Plumley
Open.......................... Nick Carlson
Junior........................ Greyson Ponder
Veteran....................... Brad Davis
Super Vet..................... Bob L. Hurckes
C Class....................... Nikola Miklyukh
D Class....................... John Brinckerhoff

2021 DuPont Krieghoff All-State Team

Open.......................... Andy Ackmann
Open.......................... Tommy Seibert
Open.......................... Jason Cranmer
Open.......................... Leo Tripolitakis
Open.......................... Troy Thompson
Lady.......................... Carol Linder
Sub Junior.................... Wyatt Williams
Junior........................ Robert Rauhut
Veteran....................... Michael Smrz
Super Veteran................. Don Nehring
Sr. Super Vet................. Edward Cowman
M Class....................... Bruce Dragoon
AA Class...................... Rick Gunderson
A Class....................... Steve Schnurbusch
B Class....................... Lukasz Zdunski
C Class....................... Kent Walker
D Class....................... Brandon Geweke
E Class....................... Steven Margherio


» See Historical Shooters Achievements

Find Your Club


» Read the ISCA
Bylaws


» Shooters' Achievements


 

© Copyright 2006 Illinois Sporting Clays Association. All rights reserved.
For site questions, contact .
Site designed and hosted by ComeToBuy Inc.